وِل کـُن جَـهان را... قَـهوِه‌ات یَــخ کــَرد!

Planning

يكشنبه, ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۵:۱۳ ب.ظ


http://clergy.ir/1/wp-content/uploads/to-do-list.png

یکی از کارهایی که حالمو خوب میکنه نوشتن ِ برنامه ها (که شامل اهداف و آرزوها و حتی کارهای روتین ِ روزانه، هفتگی یا ماهانه و... میشه) من از اینجور لیست ها زیاد دارم هم برای کارا و برنامه هام و هم برای زمینه های دیگه.

اما بهتر از اون مشورت گرفتن در مورد این لیست با کسی ِ که بهش اعتماد داری و نگاهش به مسائل رو تحلیلی و خوب می بینی. برای همین از لیست عکس گرفتم و برای استاد فرستادم. اولین چیزی که استاد گفت این بود: "فقط همین؟" بعضی وقتا لحن ِ رک و روراست ِ استاد شوکه َم میکنه، یعنی خیلی وقته فهمیدم که اگر انتظار داشته باشم همیشه ازش تعریف و تمجید بشنوم به هیچ جا نمیرسم. و بابت ِ نقدهایی که بهم میکنه ازش ممنونم. با گفتن اون جمله ی استاد از خودم خجالت کشیدم که چرا کارای روزانه ای که برای انجام دادنشون باید وقت بذارم اینقدر باید کم باشن یا برنامه ها و اهدافم همینطور؟ البته خیلی از موارد رو فراموش کرده بودم بنویسم چون خیلی کم روش فکر کردم و هول هولکی لیست رو تهیه کردم ولی بعداً و به مرور زمان موارد دیگه ای به ذهنم اومد و به لیست اضافه میکردم.

بعد از اون استاد روی تک تکشون (که طبق معمول شماره گذاری کرده بودم) به تحلیل و بررسی پرداخت. که زمان صرف کردن برای فلان مورد به این دلیل خوبه یا به این دلیل بده و ارزش نداره به عنوان یه برنامه بهش فکر کنم... چند تا مورد خط خوردن از لیست و چند تا مورد رو برام شفاف سازی کرد و بهتر تونستم بفهمم که رسیدن بهشون یا انجام دادنشون سخت هم نیست اونطورا که توی ذهنم بود.

اولویت ِ بعضی ها رو بالاتر میبُرد و اولویت بعضی ها رو هم پایین می آورد. و ازم میخواست که اگر به حرفا و بررسیاش انتقادی دارم یا مخالفم نظرم رو بگم که به یک جمع بندی برسیم و جز یکی دو مورد که آخرش هم به تفاهم رسیدیم بقیه رو قبول داشتم و به خواسته ی استاد جلوی کارام مینوشتم توضیحاتشون رو.


در نهایت لیستی رو داشتم که می دونستم روی کلیتش میشه حتی تا سال های دیگه هم حساب کرد.


وقتی حتی برای یک روزت هم برنامه داشته باشی کلی احساس ِ خوب داری حتی اگر برنامه هات زیاد باشن و روز شلوغی در پیش داشته باشی... اما اون چیزی که من رو خیلی به هم میریزه بلاتکلیفیه. امیدوارم توی هیچ زمینه ای بلاتکلیف نباشید.http://clergy.ir/1/wp-content/uploads/salaneh.jpg


+ اگر تا حالا اینکار رو انجام ندادید حتما از همین الان تصمیم بگیرید و انجام بدید، من بارها اینکار رو کردم و همیشه نتیجه ی مطلوب گرفتم. یه لیست تهیه کنید از کارها و برنامه های کلی یا بلند مدت و یه لیست هم برای کارهای روزانه. :)


+ ترجیحاً از کاغذ و قلم به جای گوشی و لپ تاپ و... استفاده کنید هم تأثیرش بیشتره و هم حس خوبش :)


+ هر مدت یه بار لیست رو بروز رسانی و بررسی کنید. (سعی کنید خیلی روی کارهای کم اهمیت وقت نذارید.)